وقتی صحبت از ماجراجویی های آفرود می شود، نیمی از لذت آن در برنامه ریزی سفر است. در حالی که سفرهای لحظه ای می تواند سرگرم کننده باشد، یک سفر خوب برنامه ریزی شده معمولاً راحت تر پیش می رود و فضای کمتری برای اشتباه کردن باقی می گذارد. چه برای یک روز یا یک هفته بیرون برویم، همیشه قبل از شروع سفر، چند کار وجود دارد که به طور قابل توجهی شانس یک ماجراجویی موفق را بهبود می بخشد. در زیر، پنج نکته را برای برنامه ریزی یک سفر آفرود فهرست می کنیم و توضیح می دهیم که چگونه آنها می توانند در سبک سفر ما تفاوت چشمگیری ایجاد کند.

 

    1. انتخاب یک مقصد جدید در سفر آفرود

در حالی که این مورد اول کمی بدیهی به نظر می رسد، در واقع انتخاب مکان های جدید این امکان را می دهد تا با چالش های تازه ای رو به رو شوید که قبلا تجربه نکرده اید. البته، هر کس نقاط مورد علاقه خود را برای ماجراجویی  دارد، اما در مورد بازدید از مکانی که هرگز نرفته اید و برای اولین بار می خواهید تجربه کنید، چیزهای بسیار ارزشمندی وجود دارد. الهام برای بازدید از یک مکان جدید می تواند از هر نقطه ای باشد. دیدن عکس‌هایی از ماجراجویی یک دوست، شنیدن یک ویژگی جالب (مانند پیاده‌روی در مسیر آبشار یا صخره نوردی) در نزدیکی مسیرها، شاید حتی در جایی با اهمیت تاریخی.

اغلب اوقات، کشف مناطق دورافتاده ای که فقط توسط ماشین آفرود قابل دسترسی است، هیجان سفر آفرود را بالاتر می برد و باعث می شود لذت مضاعفی را تجربه کنیم. هنگام برنامه ریزی مقصد بعدی، سعی کنید جایی را پیدا کنید که نرفته اید و در مورد برخی از بهترین نقاط مورد علاقه در آن منطقه تحقیق کنید.

 

انتخاب مسیر جدید و بکر

 

    2.نقشه خوانی از مسیر آفرود

وقتی مسیر و مقصد خود را انتخاب کردید، حالا باید از تجهیزات جی پی اس یا گوگل مپ استفاده کنید تا نسبت به موقعیت خود تا حد زیادی اشراف داشته باشید. در مسیر آفرود، شیب ها، تپه ها و صخره ها بسیار مهم هستند و نقشه، عصای دست شما به حساب می آید. بنابراین تمام مسیر را از این لحاظ چک کنید. برخی از نرم افزارهای نقشه، به شما کمپ ساید یا محل های مناسب برای کمپ را پیشنهاد می دهند که با ذخیره این محل ها بر روی نقشه، سفر آفرود خود را مطمئن تر و با برنامه ریزی بهتر پیش خواهید برد.

همچنین از مسیر خود به صورت آفلاین هم ذخیره ای داشته باشید چرا که احتمال نبود آنتن و اینترنت در طول مسیر آفرود بسیار زیاد است.

نقشه خوانی مسیر آفرود

 

    3. بسته بندی تجهیزات و لوازم آفرود

مدت اقامت شما و نوع سفر شما و جایی که برای آفرود انتخاب کرده اید، تعیین کننده وسایلی است که باید همراه داشته باشید. این را در نظر داشته باشید، مکان های مختلف نیاز به مجموعه ای متفاوت از تجهیزات دارد، صرف نظر از اینکه فکر می کنید، چقدر آماده هستید. همیشه موارد غیر قابل پیش بینی مثل گیر کردن در سطوح ناهموار و یا معیوب شدن تجهیزات ماشین آفرود، وجود دارد.

 اگر یک سفر به کوهستان است، پوشاک مناسب، کیسه خواب و چادر مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی را برمی داریم و کمک فنرهای ماشین آفرود را تا حد امکان بهبود می بخشیم. اگر آخر هفته در بیابان و کویر است، در حال بسته بندی لوازم یدکی، یخچال/فریزر هستیم. اینها فقط نمونه هایی از وسایل کمپینگ هستند. معمولاً یک کیف ابزار کوچک برای یک سفر آفرود جزو ملزومات اساسی و مهم است. ما در سفر آفرود، آماده انجام هر نوع تعمیر در طی مسیر هستیم. تجهیزات ریکاوری و کیت نجات همیشه باید بخشی از هر سفر باشد، صرف نظر از مقصد یا طول اقامت شما.

مجهز کردن تجهیزات آفرود

 

    4.کمک فنر آفرود، تسمه و کمپرسور باد

این سه ضلع مهم در ماجراجویی با آفرود است. کمک فنر آفرود نقش انکار ناپذیری را در سهولت در رانندگی و افزایش ایمنی و طول عمر ماشین بازی می کند و داشتن یک کمک فنر ایده آل نسبت به ماشین و نیز همراه داشتن کمک فنر زاپاس بسیار حائز اهمیت است.

در شرایطی که ماشین آفرود در جایی ناهموار و نامسطح، گیر کرده است، تسمه می تواند راهگشایی برای شما باشد تا ماشین را از این شرایط بیرون بکشید.

همینطور در طول مسیر آفرود بارها پیش می آید که نیاز به کاهش باد لاستیک ها دارید تا ماشین به راحتی از مسیر عبور کند و در ادامه نیاز به افزایش باد لاستیک ها خواهید داشت که در اینصورت، کمپرسور باد باید همراه تان باشد.

برای تهیه و خرید این لوازم آفرود، می توانید به سایت فروشگاهی ایران آیرونمن سر بزنید و سفارش تان را کامل کنید.

 

کمک فنر آفرود آیرونمن

 

     5.نیازهای سوخت را در مسیر آفرود پیش بینی کنید

وقتی در مسیر آفرود در حرکت هستید، دیگر خبری از پمپ بنزین و یافتن سوخت نیست. همواره قبل از شروع آفرود، مسافت و میزان سوختی که قرار است در مسیر، مصرف کنید را بسنجید و در محل مناسب، سوخت ذخیره داشته باشید و یا مطابق با نقشه، جاهایی که قرار است از مسیر ماشین رو، خارج شوید، حتما باک سوخت خود را در پمپ بنرین های نزدیک، پر کنید.

 

     6.از سیستم دوستان استفاده کنید

یکی از قانون های آفرود هیجان انگیز این است که همیشه دوست یا دوستانی را کنار خود داشته باشید. این هم شانس شما را برای سفر ایمن در صورت بروز مشکل افزایش می دهد، هم لذت و هیجان آفرود را دوچندان می کند. این را به خوبی می‌دانیم که خیلی‌ها از سبک زندگی انفرادی لذت می‌برند، و برنامه‌های بسیار خوبی دارند اما از طرفی، برنامه‌ریزی سفر با دوستان و به اشتراک گذاشتن تجربه و خلق لحظه های هیجانی با آنها بسیار ارزشمند است. بنابراین قبل از اینکه به جاده بزنید، با چند نفر از دوستان خود که سبک سفر و اخلافیات مشترکی دارید، تماس بگیرید تا به شما ملحق شوند.

 

همراهی با دوستان در مسیر آفرود می تواند هیجان سفر را بالا ببرد

جمع بندی

در این مطلب به بررسی نکات ضروری برای برنامه ریزی سفر آفرود پرداختیم و شش نکته مهم را در این خصوص  بیان کردیم. سفر آفرود نیازمند رسیدگی مداوم به ماشین و مجهز کردن تجهیزات لازم آن دارد. از همین رو تیم ایران آیرونمن که لوازم و تجهیزات آفرود برند آیرونمن را به طور مستقیم وارد می کند، آماده ارائه خدمات و مشاوره های لازم به کسانی است که قصد تعویض و یا ارتقای تجهیزات آفرود خود دارند. کافیست که به سایت ایران آیرونمن سر بزنید و یا با همکاران شرکت در تماس باشید.